Janjina

Naselje u unutrašnjosti poluotoka Pelješca, smještena na najužem dijelu Poluotoka tako da je udaljena od obje obale svega 2 km.
U svojoj pršlosti Janjina predstavlja kako kulturni, tako i gospodarskki centar Pelješca (čak je i nazivana Malim Parizom).
Gospodarsku osnovu Mjesta čine vinogradarstvo, poljodjelstvo i maslinarstvo, pa je Janjina odredište prvenstveno namjenjeno gostima koji žele upoznati autentičan način života i lokalne običaje.
Povijest Janjine
Nakon 1941
II. SVJETSKI RAT, OPĆINA DUBROVNIK I LOKALNA VLAST DANAS
U II. Svjetskom ratu Janjina je bila pošteđena značajnijih rušenja i ljudskih gubitaka zahvaljujući mnogim ljudima, posebno tadašnjem župniku don Kosti Selaku i Ivu Morđinu Crnom, čiji se spomenik s grobom nalazi tik uz župnu crkvu. U Janjini su bili i Talijani i Nijemci.
Svjetovna vlast ukinuta je 1962. godine, nakon gotovo 500 godina, kada je Janjina uklopljena u sklop bivše općine Dubrovnik.
Nakon Domovinskog rata Janjina je bila u sklopu općine Ston iz koje je izdvojena 1997. godine kada je 13. svibnja, osnovana općina Janjina. Nakon sustavnog iscrpljivanja bogatog trgovačkog i obrtničkog središta koje je trajalo od završetka II. Svjetskog rata do ponovnog utemeljenja svjetovne vlasti, Janjina i njezina okolica su stagnirale i propadale.
Od 1997. godine započeto je sa obnovom važnijih institucija koje su temelj povratka i obnove života u Janjini i cjelokupnom kraju.
- ako Vas zanima povijest Janjine prije 1941.godine, korisna će Vam biti stranica Općine, www.janjina.hr


